Skip to main content
  |   Login

Councillor Clement Cuthbertson

  • General
  • Election History
  • Party History
  • DEA History
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
Councillor Clement Cuthbertson
Elected:
22 May 2014
First Elected
22 May 2014
Party:
DUP
DEA:
Dungannon
Address:
85 Dergenagh Road
Dungannon
BT70 1TW
Telephone No:
07761981966
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 22 May 2014  

Party Representation History

PartyFromTo
DUPThu 22 May 2014

DEA Representation History

DEAFromTo
DungannonThu 22 May 2014

Current Committee Memberships

Past Committee Memberships

Past Committee - Date JoinedPast RolePast Leaving Date
There are no past committees for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
03 August 202103 August 2021

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Fri, 14 May 2021Boundaries Commission Overview 
Wed, 13 Jan 2021Litter/Dog Fouling Legislation Workshop 
Mon, 20 Apr 2020Cisco Webex Training 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances39 
Present as expected39100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details