Skip to main content
  |   Login

Councillor Eimear Carney

  • General
  • Election History
  • Party History
  • DEA History
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Attendance
Councillor  Eimear  Carney
Elected:
18 May 2023
First Elected
18 May 2023
Party:
SF
DEA:
Torrent
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 18 May 2023  

Party Representation History

PartyFromTo
SFThu 18 May 2023

DEA Representation History

DEAFromTo
TorrentThu 18 May 2023

Current Committee Memberships

Past Committee Memberships

Past Committee - Date JoinedPast RolePast Leaving Date
There are no past committees for this member.

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
29 September 202312 October 2023

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Mon, 5 Feb 2024Code of Conduct NIPSO 
Mon, 11 Sep 2023NIEA/NI Water Blue Green Algae 
Mon, 3 Jul 2023Core HR Training 
Wed, 7 Jun 2023Planning Training 
Tue, 6 Jun 2023Induction Training 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances25 
Present as expected2184%
Absent416%
Apologies received375% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details